You don't have javascript enabled. Good luck with that.

اجراي برجام به معني رشد عقلانيت در همه بخش ها است/ در فضاي برجام، نمايشگاه ها جاني دوباره مي گيرند

1395/02/19

این نمایشگاه هم در ادامه اقدامات انجام شده برای جان بخشیدن به بازار قطعات خودرو می تواند محل خوبی برای محک زدن تأثیر سیاست های پی گرفته دولت و اقدامات بخش خصوصی در چرخش چرخ های اقتصادی باشد.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اشاره به مطرح شدن برجام داخلی و صحبت ها درباره برجام 2 گفت: برجام در محیط بین الملل برای ایران بدین معنی است که نوع تعامل با دنیا به جای زبان تهدید از هر دو طرف به گفت و گوی مستقیم و صحبت منطقی تبدیل شده است.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، محمدرضا برکتین افزود: بر این اساس در داخل کشور نیز باید خرد را به کار گیریم تا گروه های مختلف در ابعاد سیاسی و اقتصادی، هم سنگ شوند.

به گفته وی در دهه های گذشته فضای اقتصادی کشور بدون به کارگرفتن عقل و منطق و تنها با استفاده از دلارهای نفتی، مدیریت شده و هم اکنون با کاهش قیمت نفت، اعتیاد به دلارهای نفتی شرایط اقتصادی کشور را به رکود و بحران کشیده است.

وی تأکید کرد: اکنون کشور مانند دوران گذشته دلار نفتی ندارد و آن فرصت استثنایی از دست رفته، واحدهای صنعتی با میلیون ها تومان بازپرداخت وام بانکی مواجه اند و بازار فروش محصولات، رونقی ندارد.

برکتین تصریح کرد: شرایط مذکور گریبان همه گروه های صنعتی اعم از خودروسازان، فعالان عرصه تولید مواد غذایی و لوازم خانگی را گرفته و به نظر می رسد تنها راه برون رفت واحدهای تولیدی از چنبره مسایل مالی و بانکی و رکود بازار، ورود بخش خصوصی و تغییر سیاست های اقتصادی دولت است.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اشاره به اقدامات چند ماه گذشته دولت برای رونق بخشیدن به بازار خودرو در کشور و فروش خودروهای انبار شده با ارایه وام های کلان و طولانی مدت گفت: این رویکرد در نوع خود اشتباه نیست اما تسکین دهنده ای کوتاه مدت است.

به گفته وی دولت با به کارگیری عقلانیت باید از کاهش یک طرفه نرخ تورم بدون توجه به آسیب پذیری سایر بخش ها دست بردارد و با حفظ تورم روی نرخ 20 درصد، نقدینگی را با شرایط خاص به جامعه تزریق کند.

وی تأکید کرد: در این رویکرد دولت می تواند با تشخیص و شناسایی تولیدکنندگان فعال از طریق در نظر گرفتن مؤلفه هایی چون ویژگی های اشتغال زایی آن ها در چند سال اخیر، حفظ فروش و پرداخت مالیات سالانه، تسهیلات بانکی خود را ارایه و یا با وصول بدهی های بانکی و مالیاتی آن ها، نظام بانکی و مالیاتی را از قفل خارج کند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا می توان به صنایع اولویت دار برای کشور مانند صنایع غذایی، خودروسازی و قطعات خودرو، ضریب بیشتری برای دریافت یارانه اختصاص داد.

برکتین با اشاره به این که تولید، ضد تورم است، گفت: در سال 95 با مطرح شدن هرچه بیشتر موضوع برجام و اصلاح سیاست های اقتصادی چهار دهه گذشته تاریخ ایران، بازار صنایع مختلف به ویژه خودرو و قطعات یدکی از رکود خارج شود.

وی بر این اساس پیش بینی کرد: با رشد فضای عقلانیت در بخش صنعت در سال جاری، نمایشگاه ها که جلوه توانمندی ها و دستاوردهای تازه صنعتی است، جانی دوباره خواهد گرفت و بهترین ها را به میدان رقابت خواهد آورد.

برکتین درباره برگزاری دوازدهمین نمایشگاه قطعات خودرو، مجموعه ها و صنایع وابسته خودرو که از 21 تا 24 اردیبهشت ماه در اصفهان برگزار خواهد شد، اذعان داشت: این نمایشگاه هم در ادامه اقدامات انجام شده برای جان بخشیدن به بازار قطعات خودرو می تواند محل خوبی برای محک زدن تأثیر سیاست های پی گرفته دولت و اقدامات بخش خصوصی در چرخش چرخ های اقتصادی باشد.