You don't have javascript enabled. Good luck with that.

قطعه سازان خودرو از بازار خارجي غافل مانده اند

1395/02/22

استان اصفهان مانند سایر استان ها در حال کسب وضعیت از همه واحدهای صنعتی استان است اما آن گونه که در یک بررسی اجمالی به نظر می رسد هم اینک 20 درصد واحدهای قطعه سازی خودرو تعطیل شده اند. 

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به مشکلات واحدهای قطعه سازی در کشور اظهار کرد: چنان چه قطعه سازان داخلی، کیفیت محصولات خود را به استانداردهای صادراتی رسانده و بازار خارجی را در نظر گرفته بودند، اکنون مشکلات کمتری داشتند.  

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، محمد مجیری در نشست خبری گشایش دوازدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، مجموعه ها و صنایع وابسته اصفهان که تا 24 اردیبهشت در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان برپاست، افزود: شرکت های قطعه ساز خودرو باید دقت و کیفیت محصولات خود را برای عرضه به صورت صادرات آماده کنند تا با معوق ماندن پرداختی ها از سوی خودروسازان داخلی، چرخه کاری آن ها متوقف نشود.

وی با اشاره به اینکه همواره در نمایشگاه های قطعات خودرو، تولیدات جدیدی از سوی قطعه سازان به نمایش در می آید، اظهار کرد: این محصولات در نوع خود بی نظیرند و کیفیت بسیار مرغوبی دارند اما متأسفانه از بازارهای جهانی باز مانده اند.

وی به مشکل سود بالای وام های بانکی، مشکلات مالیاتی و بیمه ای و کمبود نقدینگی اشاره کرد و گفت: شرکت های خودروساز با وجود دریافت وجوه نقد از مشتریان، به صورت قطره چکانی و با تأخیر پنج تا شش ماهه به قطعه سازان پول می دهند و این مسأله به مشکلی حاد برای این واحدها تبدیل شده است.

به گفته وی به همین دلیل قطعه سازان باید به سمت و سوی صادرات حرکت کنند و برای کسب این مهم باید کیفیت و دانش فنی خود را ارتقا بخشند.

مجیری با اشاره به فضای مناسب ایجاد شده در روابط خارجی کشور در نتیجه اجرایی شدن برجام، گفت: اکنون فرصت مناسبی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود دانش فنی در زمینه قطعه سازی خودرو به کشور است.

وی همچنین با اشاره به اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، گفت: برای واحدهایی که مشکل بدهی آن ها شدت یافته و ادامه حیات آنها با مخاطره روبرو شده است، پیگیری و رایزنی های لازم را انجام خواهیم داد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به ایجاد شدن قرارگاه اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان مانند سایر استان ها در حال کسب وضعیت از همه واحدهای صنعتی استان است اما آن گونه که در یک بررسی اجمالی به نظر می رسد هم اینک 20 درصد واحدهای قطعه سازی خودرو تعطیل شده اند.

به گفته وی همچنین 50 درصد واحدها در حال حاضر با کمتر از 80 درصد ظرفیت کار می کنند.